Između nostalgije 90-ih i pomame za prirodnom šminkom, sjaj za usne se snažno vratio i čini se da neće izaći iz mode uskoro.
Na kraju krajeva, ko ne želi taj sjajni, mokri izgled usana? Ali od čega je napravljen?
Osnovni sastojci sjaja za usne
Emolijensi (aka ulja koja nam daju sjaj)
Glavni sastojak koji sjaj za usne čini tako sjajnim i „klizavim“ su emolijensi. To su u suštini ulja koja daju tečnu teksturu koju svi volimo. Bilo da govorimo o sintetičkim uljima ili prirodnijim uljima poput kokosovog ulja, ulja jojobe ili vitamina E, to je ono zbog čega naše usne izgledaju tako „sočno“. I istini za volju, malo dodatne hidratacije nikada nikome nije škodilo!
Koagulansi – sastojci koji drže sjaj na mestu
Znate li zašto sjaj za usne ne 'teče' sa usana? Zahvaljujući svojim koagulansima. Ovde imamo vosak, glinu i razne druge faktore koji čine da sjaj ostane postojan na našim usnama, a da se ne 'topi'. U stvari, vosak je najčešća komponenta njegovog sastava da sjaj ne bi završio... na našoj bradi nakon nekoliko sati!
Pigmenti i sjaj – trešnja na torti
Ne zaboravite na pigmente! Iako su mnogi sjajevi za usne providni, postoje i oni koja imaju boju, zahvaljujući tradicionalnim bojama ili prirodnim ekstraktima. Ako tražimo malo sjaja (a ko nije?), sjaj sa šljokicama daje nam ovaj neprevaziđeni sjaj koji impresionira i zavodi.
Dodaci vredi poznavanja
Kao i svaka kozmetika, sjaj za usne ima mnogo verzija. Neki imaju SPF kako bi zaštitili naše usne od sunca, dok drugi imaju ukuse i zaslađivače za malo dodatnog uživanja. Ako tražimo određene sastojke (ili želimo da izbegnemo toksične), baza podataka Skin Deep Cosmetics je odličan alat koji nam pomaže da pronađemo šta se nalazi u svakom proizvodu.
Zašto svi volimo sjajeve za usne?
Za razliku od karmina koji je „čvrstiji“ i ima više voska, sjaj za usne daje sjaj preko boje. Ali to nije sve. Sjaj za usne ima moć ne samo da nam da opušteniji, nepretenciozniji izgled već i seksi!