Pitanje konzumiranje alkohola i njegovog uticaja na telo ostaje otvoreno veoma dugo.
Vatrene pristalice zdravog načina života kategorički su protiv alkohola u bilo kom obliku, a pristalice mediteranske ishrane (koji su poznati po odličnom zdravlju i dugovečnosti) nikada ne odbijaju par čaša suvog vina za večerom. Svako ima svoje mišljenje o tome, ali su naučne studije utvrdile nekoliko činjenica o pozitivnom dejstvu vina na ljudski organizam (naravno u ograničenim količinama).
Govorimo o pet razloga zašto ne treba da odbijete čašu crvenog suvog vina uz večeru. Reč je o suvom vinu – pošto sve druge vrste sadrže dodatni šećer, što dovodi do debljanja i razvoja raznih bolesti.
Zdravlje srca
Vino sadrži polifenole, koji deluju antioksidativno i blagotvorno utiču na stanje krvnih sudova. Posebna pažnja posvećena je resveratrolu koji se nalazi u kožici grožđa. Prema nekim studijama, resveratrol može da spreči oštećenje krvnih sudova, snizi nivo "lošeg" holesterola, smanji krvne ugruške i deluje protivupalno, održava zdrav rad srca, pa čak i blagotvorno utiče na kosti. Osim toga, pre desetak godina proširile su se informacije da ova supstanca čak pomaže da se malo smanji rizik od određenih vrsta raka, ali su ti podaci već dovedeni u pitanje.
Usporite starenje
Kao što je gore pomenuto, crno vino je pravo skladište antioksidanata, za koje se zna da igraju ključnu ulogu u usporavanju procesa starenja. Grožđe obiluje polifenolima i taninima, čija koncentracija naglo raste tokom fermentacije. Zbog visoke antioksidativne vrednosti, supstance štite ćelije tela od oštećenja slobodnim radikalima, smanjuju upale i usporavaju starenje u ćelijama kože i unutrašnjih organa. Pored toga, crno vino je bogato fitoestrogenima koji podstiču proizvodnju sopstvenog kolagena i hijaluronske kiseline u telu.
Poboljšanje pamćenja i koncentracije
Aktivne supstance u crnom vinu toniraju nervni sistem, jačaju krvne sudove i poboljšavaju dotok krvi u mozak. Ovde se ne radi o trenutnom efektu nakon popijene čaše, već o akumulaciji ovih supstanci u telu. Na mnogo načina, ovo je zasluga svih istih antioksidanata - flavonoida. Neke studije pokazuju da crno vino ne samo da poboljšava moždanu aktivnost u sadašnjosti, već takođe pomaže u sprečavanju degeneracije pamćenja u vezi sa godinama i Alchajmerove bolesti.
Prevencija hroničnih bolesti
Većina hroničnih bolesti je izazvana zapaljenskim reakcijama u različitim delovima tela. Polifenoli u sastavu crnog vina aktivno se bore protiv upale, što osigurava prevenciju hroničnih bolesti i pouzdanu zaštitu od njih. Pored toga, u stanju su da povećaju osetljivost tela na insulin, čime se osigurava prevencija dijabetesa tipa 2.
Dobro raspoloženje
Neke studije povezuju visok sadržaj voćnih kiselina i tanina u crnom vinu sa povećanjem ukupne emocionalne pozadine, a u budućnosti i sa prevencijom depresije. Radiće samo u slučaju umerene upotrebe - ne više od jedne čaše dnevno. Inače, visoka koncentracija alkohola u krvi, naprotiv, deluje supresivno na nervni sistem, što može dovesti ne samo do lošeg raspoloženja, već i ozbiljnijih zdravstvenih posledica.