Visok nivo šećera u krvi, poznat i kao hiperglikemija, povezan je sa dijabetesom i pred-dijabetesom. Predijabetes je stanje tokom kog je šećer u krvi visok, ali nedovoljno visok da bi se klasifikovao kao dijabetes.
Naša tela normalno upravljaju nivoom šećera u krvi tako što proizvode insulin, hormon koji omogućava ćelijama da nesmetano koriste šećer u krvi. Zbog toga je insulin najvažniji regulator nivoa šećera u krvi. Međutim, mnogi faktori mogu uticati na ovaj proces i dovesti do hiperglikemije. Do povećanog šećera može doći kada jetra proizvodi previše glukoze, kada telo proizvodi premalo insulina ili kada telo ne može efikasno da koristi insulin (rezistencija na insulin).
Spoljašnji faktori uključuju izbor u ishrani, određene lekove, sedentarni način života i stres. Kontrola šećera u krvi je posebno važna za osobe sa dijabetesom, jer hronični visoki nivoi šećera u krvi mogu dovesti do različitih komplikacija
U nastavku ćete pronaći 8 jednostavnih načina da prirodno snizite nivo šećera u krvi.
Redovno vežbanje
Redovna vežba može pomoći u održavanju zdrave težine i povećanju osetljivosti na insulin. Povećana osetljivost na insulin znači da ćelije tela mogu efikasnije da koriste dostupne nivoe šećera u vašem krvotoku. Vežba takođe pomaže mišićima da iskoriste šećer u krvi za energiju i kontrakciju mišića.
Smanjite unos ugljenih hidrata
Unos ugljenih hidrata snažno utiče na nivo šećera u krvi. Kada unosimo previše ugljenih hidrata ili postoje problemi sa funkcijom insulina, nivo glukoze u krvi može porasti. Mnoge studije takođe pokazuju da ishrana sa malo ugljenih hidrata pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi i sprečavanju skokova šećera u krvi. Važno je napomenuti da dijete sa malo ugljenih hidrata i dijeta bez ugljenih hidrata nisu iste. Ugljeni hidrati nisu zabranjeni, međutim, treba dati prednost proizvodima od celog zrna.
Konzumirajte više vlakana
Vlakna usporavaju varenje ugljenih hidrata i apsorpciju šećera, podstičući tako postepeniji porast nivoa šećera u krvi. Postoje dve vrste vlakana, nerastvorljiva i rastvorljiva. Iako su oba važna, pokazalo se da rastvorljiva vlakna poboljšavaju upravljanje šećerom u krvi.
Ishrana bogata vlaknima može poboljšati sposobnost tela da reguliše šećer u krvi i minimizira nizak šećer u krvi. Ovo bi moglo pomoći u boljem upravljanju dijabetesom tipa 1.
Namirnice bogate biljnim vlaknima su:
- Povrće
- Mahunarke
- Proizvodi od celog zrna
Pored toga, trebalo bi da vodite računa o hidrataciji svog tela i unosite više čiste vode. Osim što sprečava dehidraciju, unos dovoljno vode pomaže bubrezima da isperu sav višak šećera kroz urin. Redovna konzumacija vode može da hidrira krv, smanji nivo šećera u krvi i rizik od dijabetesa.
Pazite na svoje porcije
Kontrola porcija može pomoći u regulisanju unosa kalorija i održavanju zdrave težine. Shodno tome, upravljanje težinom promoviše zdrav nivo šećera u krvi, smanjujući rizik od dijabetesa tipa 2. Kontrola porcija takođe sprečava skokove šećera u krvi. Zato se pobrinite da:
- Koristite manje tanjire
- Čitate etikete na hrani
- Jedete polako
- Birajte hranu sa niskim glikemijskim indeksom
Glikemijski indeks meri koliko brzo se ugljeni hidrati razlažu tokom varenja i koliko brzo ih naše telo apsorbuje. Ovo utiče na brzinu porasta nivoa šećera u krvi.
Namirnice sa niskim do umerenim glikemijskim indeksom su:
- Ovsena kaša
- Jogurt bez šećera
- Pasulj
- Sočivo
- Testenina od celog zrna
- Povrće bez skroba
Vodite računa o kvalitetu svog sna
Adekvatan i kvalitetan san je neophodan za naše zdravlje. U stvari, loše navike spavanja i nedostatak odmora mogu uticati na nivo šećera u krvi i osetljivost na insulin, povećavajući rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Takođe mogu povećati apetit i podstaći povećanje telesne težine. Pored toga, nedostatak sna povećava nivoe hormona kortizola, koji igra važnu ulogu u upravljanju šećerom u krvi.
Konzumirajte hranu bogatu hromom i magnezijumom
Visok nivo šećera u krvi i dijabetes su povezani sa nedostatkom mikronutrijenata. Neki primeri uključuju nedostatak hroma i magnezijuma.
Hrom je uključen u metabolizam ugljenih hidrata i masti. Može da pojača delovanje insulina, čime pomaže u regulisanju šećera u krvi.
Namirnice bogate hromom su:
- Meso
- Proizvodi od celog zrna
- Povrće
- Orašasti plodovi
Takođe se pokazalo da magnezijum utiče na nivo šećera u krvi. U stvari, hrana bogata magnezijumom je povezana sa značajno smanjenim rizikom od dijabetesa.
Namirnice bogate magnezijumom su:
- Tamno lisnato zeleno povrće
- Seme bundeve
- Proizvodi od celog zrna
- Crna čokolada
- Banane
- Avokado
- Pasulj