Od trenutka kada se rodimo do trenutka kada potpuno izrastemo u odrasle i kompletne osobe, dešavaju se mnoge promene u i na našem telu...
A najviše promena ima tokom puberteta koji počinje između 8,5 i 9 godina do 12, 13 kod devojčica. Međutim naše telo ne prestaje sa daljim razvijanjem, pa se promene javljaju i u dvadesetim godinama.
U ovom tekstu ćemo vam objasniti šta se dešava u ženskom telu oko napunjenih dvadeset godina.
1. Kosti i dalje jačaju
Jačina kostiju nastavlja da se povećava i u dvadesetim, pa je zbog toga najbolje da imate ishranu bogatu kalcijumom i vitaminom D, kao i da počnete da vežbate svakodnevno. Ishrana i vežbanje će zajedno stimulisati rast koštanih ćelija. Jednom kada uđete u menopauzu, počećete da gubite koštanu masu brže, ali ako napunite potrebne depozite, kasnije vam to neće praviti problem.
2. Postepeno povećanje kilaže
Težina normalno nastavlja da raste na godišnjem nivou u dvadesetim, najviše zbog povećanja telesnih masti u odnosu na tinejdžersko doba. Ipak, bitno je da imate na umu da je normalna težina samo ako imate BMIŽ indeks između 18,5 i 24,9 (u zavisnosti od visine). Tako da ako vam se težina povećava po malo - tp je sasvim normalno i nema potrebe za brigom.
3. Koža pamti sve što ste radili na njoj
Ako su na koži prestale promene koje ste imali u ranijem periodu, ne mora da znači da vam je kosa sada zdrava. Preveliko izlaganje kože suncu u ranijim godinama može imati opasne efekte kasnije. Koža u dvadesetim mnogo “oprašta”, ali pamti sve greške iz vaše mladosti. Sjajni ten koji ste imali u dvadesetim pretvoriće se u bore u četrdesetim, a u šezdesetim u fleke. Razmišljajte unapred i zaštite kožu na vreme!
4. Menstrualni ciklusi su uredniji
Menstrualni ciklusi postaju redovni, ako ranije nisu jer je u ovim godinama organizam na vrhu plodnosti, iako su deca možda u tom trenutku nešto o čemu ne razmišljate uopšte.
5. Veća pojava akni nego u tinejdžerskom periodu
Oko menstrualnog ciklusa, pojavljuje se veća količina hormona estrogena i progesterona koji izazivaju pojavu akni. Još jedan moguć razlog zbog kojih se pojavljuju akne je ako ste koristili ili i dalje koristite mnogo šminke i ne vodite računa o potrebnoj nezi koja je potrebna koži lica.
6. Seksualna želja je najveća u ovom periodu
Osim ako ste na piluli koja može uticati na vašu seksualnu želju, u ovim godinama je ona na vrhuncu i stalno žudite za seksom... Što je zabavno.
7. Polako možete osetiti postepeno gubljenje mišićne i koštane mase
Iako je metabolizam u odličnom stanju, nakon nekoliko godina može da uspori za 2 - 4%. Pored toga, do tridesete godine možete osetiti gubljenje mišićne i koštane mase. Budite aktivni i počnite živeti zdravijim životom, tako što ćete promeniti neke navike.
8. Menstrualni bolovi su veći
Ako ste mislili da je tinejdžerski period, bar što se tiče menstruacije, nešto najgore - prešle ste se. Videćete da nemate pojma kako izgledaju pravi menstrualni bolovi. Za te bolove je zaslužan hormon prostaglandin koji je na najvišem nivou produktivnosti tokom dvadesetih. Tako da znamo kako vam je kad kažete da “umirete” od bolova tokom ciklusa.
9. Bradavice mogu promeniti izgled
Ovo ne mora da se dešava svima, ali areole oko bradavica nekim devojkama mogu promeniti izgled; izgledati veće i tamnije nego pre i to je sasvim normalno.
10. Promene na vagini
Doktori kažu da se u dvadesetim gube kilogrami baš tamo gde ste hteli - ali samo u snovima. Ovo se dešava na vagini, tačnije vulvi. Proizvodnja masti u organizmu kod žena se menja u ovim godinama, tako da možete primetiti promenu na usnama vagine - izgledaće tanje.
11. Dobijanje oblina
Nezavisno od dijeta i vežbanja, većina žena izgleda vitko i tinejdžerskom periodu i ranim dvadesetim, ali kako se stari, moguće je da dobijete višak masti na nekim mestima na kojima niste pre. Primetićete višak masnih naslaga na kukovima, butinama i grudima. Ovo se dešava zbog metaboličkih promena, gojenja i hormonskih promena. Znači, dvadesete moraju da budu fizičko aktivne godine, ako želimo da izgledamo sjajno i posle jedne decenije.