Otkrijte kakvo je stanje u našoj zemlji!
Sprovođenje četvorodnevnog rada u nizu evropskih zemalja pozitivno utiče na kvalitet sna, kako je pokazalo novo istraživanje.
Konkretno, nedavno istraživanje kompanije MattressNextDay pokazalo je da radnici koji rade četiri dana u nedelji dobijaju dodatne sate sna.
Istraživanje je analiziralo podatke iz 36 evropskih zemalja kako bi se otkrilo koje su imale najbolji i najgori balans između posla i sna i koji faktori utiču na ishod. I dok se Holandija pokazala kao jedna od zemalja sa najboljim odnosom spavanja i posla, Turska je bila jedna od najgorih.
Evropljani u proseku uspeju da spavaju oko sedam sati noću, ali ovaj broj varira u zavisnosti od faktora kao što su ravnoteža između posla i privatnog života, kvaliteta vazduha i koliko svetlosti „jure“.
Prema ranijoj studiji, Holanđani spavaju u proseku osam sati i pet minuta. Zemlja ima jednu od najkraćih radnih nedelja u Evropi, koja u proseku dostiže 32,2 radna sata. Radnici u Holandiji su takođe najmanje pod stresom u svetu, navodi se u izveštaju, dok su radnici u Grčkoj, Malti i na Kipru bili među onim koji doživljavaju najveći stres.
Jedna navika koja izgleda da Holanđanima pomaže da tako dobro spavaju je da ispijaju jutarnju kafu napolju, upijajući što više sunčeve svetlosti. Ova praksa može pomoći u regulisanju cirkadijalnog ritma, što dovodi do boljeg sna i povećane produktivnosti.
Austrija takođe ima veoma dobar balans između posla i spavanja, sa radnicima koji rade u proseku 33,6 sati nedeljno.
Norveška je još jedna zemlja koja ima dobar balans između posla i sna, sa zaposlenima koji rade u proseku 33,9 sati nedeljno. Norvežani takođe cene što više svežeg vazduha i obavljanje niza aktivnosti na otvorenom, uključujući skijanje, planinarenje i vožnju kajakom.
Na kraju rang-liste su Turska i Srbija. Turska, Srbija i Crna Gora su među zemljama sa najlošijim odnosom između posla i spavanja. Ovo ne može uticati samo na produktivnost na poslu, već i na individualno zdravlje ljudi. Radnici u Turskoj rade najduže radno vreme u Evropi, sa prosečnom radnom nedeljom od 44,2 sata, što rezultira manje odmora i većim stresom. Ovo se odnosi i na Srbiju i Crnu Goru.