Lubenica je jedno od najomiljenijih letnjih voćki jer nas, pored osvežavajućeg ukusa, dugo drži sitim.
Međutim, ako niste deo... velike porodice, teško da je sami možete brzo pojesti, a to znači da postoje veće šanse da se brže pokvari. Za razliku od drugog voća, teško je na prvi pogled reći kada lubenica više nije dobra.
3 znaka koji bi trebalo da vas spreče da konzumirate lubenicu:
Miris: Miris lubenice je sladak i aromatičan. Kad se lubenica "pokvari", ove slatkoće više nema. Umesto toga, može da miriše na pokvarenu hranu.
Osećaj: Tekstura razvija blago klizav sjaj na dodir. Ako ne možete da osetite teksturu pulpe lubenice kakva je bila kada je prvi put isečena, to može biti znak da se pokvarila.
Ukus: Parče lubenice koje izgleda lepo, ali vam na jeziku deluje kiselo ili „gazirano“, najbolje je da bacite.
Lubenicu treba jesti u roku od nekoliko dana i ne čuvajte je duže od nedelju dana u frižideru. Pošto je lubenica sačinjena od 92% vode, kada je isečete i čuvate u frižideru, sok počinje da curi. Dobar način je da procedite ovaj sok u čašu i uživate u njemu jer je sok od lubenice ukusan i zdrav!
Vredi napomenuti da čuvanje lubenice na način da je njeni sokovi ne pokvare, mnogo pomaže u njenom očuvanju. Međutim, najbolje je da uživate u isečenoj lubenici u roku od 3-4 dana. Ne morate da rizikujete da pojedete lubenicu ako imate i najmanju sumnju da je pokvarena. Kada ste u nedoumici, bacite je da biste izbegli trovanje hranom. Jednostavno, kupite svežu i mirisnu i uživajte u njenom ukusu.