Verovali ili ne, ipak postoji dvostruka korist od pristojnosti!
Ljubaznost, čak i prema ChatGPT-u, koji je u suštini mašina bez lica, se podrazumeva. Čovek će pomisliti, „ali samo radi svoj posao“, zašto da kažem „molim“ i „hvala“? Nova studija dolazi da odgovori na ovo pitanje, koja objašnjava da ako se chatbotovima obraćate na ljubazan način, onda je korist dvostruka.
Tačnije, ako ljubazno zamolite ChatGPT da vam pomogne sa zadatkom ili nečim u vezi sa vašim poslom, onda je njegov učinak bolji. To jest, daje više informacija i ne izostavlja one važne. To je nešto što je studija otkrila, jer je uočeno da inače njegov učinak nije bio najbolji. Kako to biva u ljudskim odnosima, moglo bi se reći.
Studija je tačno otkrila kako ChatGPT reaguje na ljubaznost, baš kao što je to slučaj u ljudskim interakcijama. Način komunikacije je podjednako važan i za veštačku inteligenciju.
Što se tiče pozitivnog znaka za unapređenje sopstvenih sposobnosti, istraživanje je potvrdilo da ljudi koji se ljubazno obraćaju GhatGPT-u imaju snažnu emocionalnu inteligenciju u ljudskim odnosima. Ovde se ne radi samo o ljubaznosti, već i o boljim rezultatima na nivou rukovodstva. Zamislite osobu koja grubo traži informacije od ChatGPT-a, da li bi mogla da zadrži strpljenje i poštovanje u timu koji radi pod pritiskom?
Pošto je veštačka inteligencija zauvek ušla u naše živote, naše jedinstvene ljudske sposobnosti postaju vredne. Stoga je važno da naše interakcije razvijaju ove veštine, a ne da ih umanjuju. Naročito kada je studija u Journal of Applied Psichology otkrila da se grubost širi poput virusa na radnim mestima. Kada supervizori modeliraju interakciju sa poštovanjem u ChatGPT-u, oni zapravo stvaraju moćan obrazac za sve ljudske interakcije.