Ako je Diznilend najsrećnije mesto na svetu, onda bi Burj Al Babas mogao biti najstrašnije.
Nalazi se u blizini Crnog mora i prepun je poluzavršenih, potpuno napuštenih mini-zamkova, tačnije 587. U stvarnosti, Burj Al Babas je dizajniran kao luksuzni, raskošan urbani projekat koji nudi privid kraljevskog života za svakoga ko je spreman da plati između 330.000 i 440.000 funti za svoju malu palatu.
Sarot Group verovatno je imala pravu ideju kada je odabrala zajednicu zamkova za svoj najnoviji poduhvat. Na kraju krajeva, dok je moć i uticaj evropskih monarhija u politici njihovih zemalja možda oslabio poslednjih godina, njihovi impozantni dvorci i palate su ostali. Postoji nešto u neospornoj ekstravaganciji i raskoši ovih domova što ih čini potpuno vanvremenskim.
Dakle, imalo je smisla: bogati stranci koji nisu zainteresovani za jug Francuske ili severoistočni vrh Španije mogli su da uživaju u mediteranskoj klimi na terasama u gotičkom stilu sa pogledom na bujnu tursku šumu. Da ne spominjemo poentu o malom kraljevstvu imalo je dodatnu privlačnost. Smešteno u rimskom banjskom gradu Mudurnu, koji je poznat i voljen po svojim toplim izvorima i navodno lekovitim vodama, svaka vila bi imala podno grejanje i đakuzi na svakom nivou. Čak i u sadašnjem stanju, vizija Burj Al Babasa je i dalje jasna: evropski luksuz na Bliskom istoku.
Zašto je grad sa impozantnim dvorcima napušten?
Izgradnja je počela 2014. i očekivalo se da će trajati četiri godine, međutim, u istom vremenskom okviru, građevinari su bili primorani da podnesu stečaj. Kako je počela izgradnja grada, lokalno stanovništvo je postalo ogorčeno i zbog estetike kuća i zbog poslovne prakse građevinara. Prema izveštajima lokalnih vesti, mnogi su bili razočarani činjenicom da su zamkovi različiti od bilo čega u ovoj oblasti, posebno u odnosu na istorijske vile u otomanskom stilu.
U tužbi protiv građevinske firme takođe se navodi da je kompanija uništila drveće i oštetila životnu sredinu. Turska privreda se tada smanjila nakon što je projekat počeo, a firma je ubrzo preuzela dug od 24 miliona funti. Kombinacijom loših izbora i lošeg vremena, izgradnja je zastala.
Da li će Burj Al Babas ikada biti završen?
Čak i kada su se investitori i kupci povukli iz projekta vrednog 200 miliona funti 2019. godine, Sarot Group je bila uverena da je to samo prepreka i da će se projekat i dalje odvijati. Naravno, pandemija je ubrzo nastupola i projekat je napušten. Iako nije isključeno da bi se projekat u nekom trenutku mogao nastaviti, u ovom trenutku se čini malo verovatnim.
Može li neko da živi u Burj Al Babasu?
Dolina dvoraca za sada je postala kvart duhova i napola završenih dvoraca. Pošto su mnoge vile započete, ali nijedna nije završena, grad ostaje neprikladan za život. Iz daleka, naselje sa sivim krovom izgleda kao nešto iz Diznijevog filma - možda Lepotica i zver - ali, kada se bolje pogleda, Burj Al Babas izgleda zastrašujuće sa redovima delimično završenih zamkova, fragmentiranim pejzažom i nula znakova životu. Prazno mesto je u najmanju ruku jezivo – poput blistavog grada razorenog ratom.