Osnaživanje žena na radnom mestu nije samo pitanje pravednosti i jednakosti - takođe podstiče inovacije, poboljšava performanse organizacije i doprinosi ekonomskom rastu.
Poslovni subjekti mogu odigrati ključnu ulogu u stvaranju okruženja koje podržava i osnažuje žene kroz promišljene strategije i politike. Jedan od osnovnih koraka koje poslovni subjekti mogu preduzeti je osiguravanje da su njihove prakse zapošljavanja inkluzivne i slobodne od pristrasnosti.
Ovo uključuje uklanjanje imena i drugih identifikacionih detalja sa CV-ova kako bi se smanjila nesvesna pristrasnost. Tu je i osiguravanje da su paneli za intervjuisanje raznoliki u pogledu pola i prethodnih iskustava kako bi se podstakao pravedan proces ocenjivanja.
photo: envato
Partnerstvo sa organizacijama i obrazovnim institucijama koje podržavaju žene na tržištu rada je takođe poželjno jer se na taj način može privući raznovrsan skup kandidata. Pravilnim zapošljavanjem žena i stvaranjem regrutacionog procesa koji je pravičan i odlobođen pristrasnosti, poslovni subjekti mogu izgraditi raznovrsnu i inkluzivnu radnu snagu.
Programi za razvoj liderstva prilagođeni ženama mogu pomoći u smanjenju jaza u zastupljenosti na višim nivoima menadžmenta. Takvi programi mogu uključivati mentorstvo i sponzorstvo, obuke i radionice usmerene na veštine liderstva, pregovaranja i strateškog razmišljanja, kao i prilike za umrežavanje.
Ravnoteža između posla i privatnog života ključna je za mnoge zaposlene, posebno žene koje često balansiraju više odgovornosti. Pružanje fleksibilnih radnih aranžmana, kao što su mogućnosti rada od kuće, fleksibilno radno vreme i deljenje posla, može napraviti značajnu razliku.
photo: envato
Rodna ravnopravnost je još jedno važno pitanje u osnaživanju žena na radnom mestu. Poslovni subjekti mogu preduzeti korake kako bi osigurali pravičnu kompenzaciju putem redovnih provera plata, transparentnih struktura plata i osiguranja jednakih plata za jednake poslove.
Podržavajuća i inkluzivna organizaciona kultura od vitalnog je značaja za osnaživanje žena. To se može postići kroz stroge politike nulte tolerancije prema uznemiravanju i diskriminaciji, obuke o raznolikosti i inkluziji, kao i kroz grupe za podršku zaposlenima.
Osnaživanje žena na radnom mestu zahteva namenske i strategijske napore od poslovnih subjekata. Ove strategije ne samo da koriste ženama, već i poboljšavaju ukupne performanse i inovacije organizacije, što dovodi do dugoročnog uspeha i rasta.