Ponekad osoba možda neće imati seks sa partnerom dan ili dva - recimo, jer se oseća umorno ili ljuto, međutim postoje slučajevi kada partneri nemaju odnose mesec dana, pola godine, godinu dana.
Izgovori poput „imam glavobolju“ prestaju, ali problem ostaje. U ovom slučaju možemo govoriti o seksualnoj averziji. Ovo je ozbiljan poremećaj koji zahteva specijalističku intervenciju, ali možete se nositi sa tim i sami.
Reći ćemo vam kako da razumete da osoba ima seksualnu averziju i da shvatite kako da se nosite sa njom.
Alergičan sam na tebe
Stručnjaci sa Univerziteta u Teksasu u Austinu ističu da je seksualna averzija ili seksualna alergija dugotrajni strah od intimnosti sa partnerom. Oni upoređuju patologiju sa anksioznim poremećajem, u kojem osoba pridaje preveliki značaj faktorima koji joj se ne sviđaju.
Seksolog Tatiana Slavina daje nešto drugačije poređenje. Ona napominje da je seksualna averzija poput akutne alergijske reakcije na osobu, zbog koje njen partner ne želi da ima seks sa njom. Nastaje zbog neprijatnog mirisa, odbojnog izgleda ili ogorčenosti.
Ako prvi i drugi razlog zaista brzo prođu, onda treći može partnere lišiti seksa na duže vreme - posebno ako partneri ne znaju kako ili ne vole razgovarati o svojim emocijama.
Kada možemo posebno govoriti o seksualnoj averziji?
Seksolog daje tri kriterijuma koji ukazuju na to da se osobi gadi seks sa partnerom. Hajde da ih razmotrimo detaljnije.
Izbegava fizički kontakt
U početku ne voli seks i dodirivanje genitalija. Kasnije, ako par ne obrati pažnju na problem, osoba može izbeći svaki dodir s erotskom konotacijom: ljubljenje, masažu, čak i zagrljaji - sve mu je to odvratno.
Osoba je nervozna
U seksualnoj odbojnosti emocionalno je napeta. Ova emocija je posebno jaka kada provodi vreme sama sa partnerom.
On nema fizičku bolest
Ako osoba u principu nema problema sa erekcijom, hidratacijom genitalija ili libidom, ali ne želi intimnost sa određenim partnerom duže od nekoliko nedelja, verovatno je u pitanju odbojnost. Seksolog takođe primećuje da se ova odbojnost može podeliti na primarnu i sekundarnu. Prvo, osoba pasivno reaguje na partnerove predloge za seks: učestvuje, ali nevoljno. Zatim, ako problemi para potraju, nezadovoljni ljubavnik aktivno izbegava intimnost. Ponekad možemo govoriti o potpunoj odbojnosti - kada osoba oseća gađenje pri pomisli na bliskost sa bilo kojim partnerom.
Ko češće pati od ljubavne alergije?
Veruje se da je veća verovatnoća da će žene biti seksualno izbegnute od muškaraca - istraživači kažu da je odnos 10:1, međutim, to može biti posledica stereotipa koji su ukorijenjeni u društvu. Do sada su neki ljudi sigurni da ženama seks nije toliko potreban, pa muškarci češće govore o nedostatku intimnosti - takvi razgovori se ne osuđuju. U isto vreme, averzija se stvara kod svih polova iz približno istih razloga. Dakle, žene odbijaju seks jer partneri ne čuju njihove želje, ignorišu njihove potrebe, ne pomažu da se dođe do rasterećenja.
Kao rezultat toga, nezadovoljni partneri osećaju nespremnost da imaju seks sa ovim muškarcem. Tada se osećaju krivim za svoja osećanja - to dovodi do iritacije i potpunog gađenja prema intimnosti sa određenom osobom.
Muškarci, prema psihologu, često se suočavaju sa odbojnošću prema konkretnim ženama, kada ponižavaju svoje partnerke i ne žele da ih prihvate. U ovom slučaju, njihovo gađenje je često praćeno problemima s erekcijom. Na odbojnost mogu uticati i dugotrajne traume iz prošlosti, poput doživljavanja uznemiravanja ili silovanja.
Šta učiniti sa seksualnom odbojnošću
Ovaj poremećaj može dovesti do činjenice da se osoba koja se ignoriše kao partner oseća nepotrebnom, ružnom, neprivlačnom u intimnom smislu. Ponekad to postaje razlog za prekid odnosa, prevaru ili prisilno razdvajanje. Međutim, čak i ako je samo jedan partner sposoban zadovoljiti svoje seksualne potrebe sa strane, to neće dovesti do ničeg dobrog. Ljubavnik sa averzijom uvređen, shvativši da nema gde da traži pomoć, konačno se može povući u sebe i mrzeti svog saputnika. Glavno rešenje problema je konsultacija sa seksualnim terapeutom. To će pomoći paru da razume šta tačno nije u redu u vezi i kako da prevaziđu krize. Međutim, ne mogu svi priuštiti konsultacije sa specijalistom. Evo šta partneri moraju sami da urade da bi započeli s problemom.
Naučite da razgovarate
Jedan od glavnih razloga za pojavu alergije na partnera je nemogućnost iskrenog razgovora o onome što se ne sviđa osobi. Možda mu se ne sviđa miris partnera, pa čak ni ne zna. Ili se seća zastrašujućih događaja iz prošlosti o kojima nikada nije pričao.
Prva stvar vredi učiniti razumevajući partnere - da shvate šta svako od njih u principu očekuje od svog saputnika i stvorili ugodne uslove za razgovor o tome. Malo je verovatno da će razgovor biti lak, ali zajedničkim radom će moći da prevaziđu krizu. Najvažnije je zapamtiti da je dobre odnose teško izgraditi ako je samo jedna osoba uključena u aktivnost.
Pomoć pri seksualnom oslobađanju
U početku, orgazam određene osobe je njegova lična odgovornost. Međutim, njegov saputnik, kao voljena osoba, trebao bi pomoći svom partneru da dobije olakšanje. Ako osoba shvati da se njegove želje zanemaruju, rizikuje da se suoči sa alergijom na seks sa svojim ljubavnikom. Zbog toga je važno naučiti kako razgovarati jedni s drugima o bilo kojoj temi, čak i o kompleksnoj.
Napravite spisak seksualnih interakcija koje biste oboje mogli uključiti u svoj "must-have" ili preuzmite besplatne aplikacije. Prikupljaće podatke o vašim željama i pokazati vam listu onoga što će se svideti vama i vašem partneru.
Pokušajte da se mazite i provodite više vremena zajedno. Zatim, ako ste oboje spremni, pokušajte da se poljubite i postepeno nastavite dalje. Glavna stvar je da ne žurite, u suprotnom postoji rizik od jačanja averzije.