Čuli ste sigurno za ogrlice od ćilibara koje se stavljaju bebama kada im izbijaju zubići.
Ove ogrlice se prave od baltičkog ćilibara ili od fosilizovane smole drveta. One bi prema verovanju trebalo da pomognu bebama da osećaju manju neprijatnost pri nicanju zuba. Ali, da li stvarno ima istine u tome ili je sve samo deo narodnog verovanja?
Kada su bebe u pitanju čini se da nikad na tržištu nije postojalo više proizvoda za njih. Štaviše čini se da se ova lista iz godine u godinu povećava, bilo da je u pitanju odeća, igračke ili proizvodi koji bi trebalo da pomognu bilo bebama ili roditeljima. Međutim, među njima ima onih koji su samo trenutno popularni, a koji zapravo i ne služe svojoj svrsi. Ogrlica od ćilibara je jedna od tih stvari.
Mnoge poznate ličnosti stavljaju svojim bebama ove ogrlice oko vrata što svakako doprinosi njihovoj popularnosti, ali je važno da znate činjenice koje stoje iza ovih ogrlica kako biste znali da li one zaista funkcionišu ili je to samo mit.
Šta su ćilibarske ogrlice?
Nezavisno od toga da li su napravljene od baltičkog ćilibara ili od fosilizovane smole drveta smatra se da kada beba nosi ovu ogrlicu njena toplota tela utiče na oslobađanje male količine ulja koje u sebi sadrži jantarnu kiselinu. Kada telo bebe apsorbuje ovu kiselinu ona ima efekat utrnuća na otečene desni. Svaki roditelj koji se suočio sa bebinim suzama pri izbijanju zubića zna koliko je moguće osećati se bespomoćno i koliko ste spremni na sve samo da svom mališanu pronađete olakšanje.
S naučne tačke gledišta
Kada čujete ovakvo objašnjenje suštine ćilibarske ogrlice to zaista zvuči kao idealno rešenje za bebu kojoj izbijaju zubići, zar ne? Ali, da li ove ogrlice zaista „obavljaju svoj posao“? Prema mišljenju naučnika odgovor je NE. Studija rađena na ovu temu pokazala je da se jantarna kiselina ne oslobađa iz ćilibarskih ogrlica, štaviše čak i da jeste tako ona nema antiinflamatorno dejstvo.
Ćilibarske ogrlice mogu naneti štetu vašoj bebi
Dakle, ne samo da ove ogrlice ne daju željene rezultate već u isto vreme mogu da naškode vašem mališanu. Naime, zabrinjavajući je broj beba koje su progutale perle sa ovih ogrlica što je moglo da ima fatalan ishod da roditelji nisu priskočili u pomoć na vreme. S druge strane gotovo je jednak broj onih koje su vukle ćilibarske ogrlice dok su im bile oko vratu i gotovo se zadavile njima. Stručnjaci upozoravaju da bebe nikako ne biste smeli ostavljati bez nadzor sa ovim ogrlicama jer šteta koju mogu da im nanesu nije bezazlena.
Ž.J.