Najveći mitovi po pitanju usvajanja dece

Moglo bi se slobodno reći da je od svih plemenitih stvari koje neko može da uradi, usvajanje dece svakako najplemenitija.

Potrebno je zaista veliko srce, puno ljubavi, koje će odlučiti da ostavi po strani predrasude i stereotipe, i pruži dom jednom malom bespomoćnom biću. Oni koji se odlučuju na ovakav čin su u najvećem broju slučajeva ograničeni po pitanju toga da imaju svoju biološku decu ili su svesni činjenice koliko je dece bez roditelja rešeni da smanje te brojke.

Od svih načina da neko postane roditelj i proširi svoju porodicu, usvajanje dece je ono koje zahteva zaista veliko strpljenje, hrabrost i odlučnost. Na žalost, ovako lep čin okružuju brojni mitovi u koje je nužno da prestanete da verujete. Njih vam otkrivamo u redovima koji slede.

Proces usvajanja traje zauvek – Većina ljudi veruje u ovaj mit, dok je zapravo istina da većina porodica usvoji dete u roku od 1,5 do 2 godine. Ukoliko je prikupljena i predate sva potrebna dokumentacija, kao i ako su ispunjeni svi uslovi koje institucija traži od vas, nema razloga da traje duže.

Međunarodna usvajanja su brža i lakša nego domaća – Ovaj mit je zaista neosnovan. Ne postoji dovoljno dobar razlog zbog kog bi bilo jednostavnije da se usvoji dete iz Azije ili Afrike od onog iz naše zemlje. Statistike pokazuju da se godišnje usvoji do 5 puta više dece iz naše zemlje, nego iz inostranstva.

Usvajanje dece je preskupo – Ne nužno. Sve se svodi na to na koji način želite da usvojite dete. Da li to radite preko privatne ili državne agencije, da li usvajate dete iz naše zemlje ili inostranstva, kao i da li je dete sa posebnim potrebama ili ne? Kako bi se nadoknadili ovi troškovi budući roditelji mogu da podnesu zahtev za subvencije i druge vrste finansijske pomoći od države.

Biološki roditelji mogu tražiti starateljstvo nad detetom – Za ovakvo nešto su zaista minimalne šanse. Postoji protokol koji uključuje čekanje od par dana nakon rođenja deteta kako bi se potvrdilo usvajanje, nakon čega dete pripada usvojiteljima. Ako je u pitanju dete koje je u domu, u trenutku kada se potpišu papiri za usvajanje, biološki roditelji nemaju nikakva prava nad njim.

Usvajanja dece su obavijena velom tajni – Možda je to slučaj bio pre 20-30 godina, ali ne i danas. Transparentnost je ta kojoj je data prednost, kako bi se sam proces olakšao svim stranama. Često pre rođenja bebe biološka majka i budući usvojitelji ostvaruju kontakt, kako bi tranzicija bila što lakša svima. Ovaj trend se često nastavlja i nakon rođenja bebe.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group