Autizam - problemi u komunikaciji, ograničen izraza lica i gestikulacija, nevoljnost uspostavljanja kontakta sa očima, poremećaji govora.
Autizam je sindrom koji se obično dijagnostikuje oko tri godine. Prvi simptomi autizma mogu se primetiti već kod dece od nekoliko meseci. Kod svakog deteta simptomi autizma i razvoja poremećaja izgledaju malo drugačije.
Simptomi autizma kod dece:
- Problemi u komunikaciji
- Nevoljno kontaktiranje očima
- Razumevanje voljenih osoba
- Ostala ograničenja komunikacije
- Govorni poremećaji
- Nerazumevanje okoline
- Nema odgovora na poruke
Razumevanje govora dece sa autizmom
Dve pojave koje se dešavaju na kraju prve godine života igraju važnu ulogu u procesu razvijanja komunikacijskih veština. Prva od njih odnosi se na mogućnost namerne komunikacije. Dete počinje da shvata da njegovo ponašanje ima specifičan uticaj na druge ljude. Uči kako da zahteva poželjne stvari, a takođe komentariše šta se dešava u okolini. Drugi fenomen je sposobnost upotrebe simbola - gestikulacije, reči i simbola u igri.
Problemi u komunikaciji
Kod dece sa autizmom su oba aspekta komunikacije poremećena. Mala deca sa sumnjom na autizam komuniciraju uglavnom ili isključivo kako bi regulisala ponašanje drugih - kada nešto traže ili nešto odbijaju. Ne postoji komunikacija koja ima za cilj da privuče nečiju pažnju na predmet, pojavu ili osobu. Ključna veština koja uslovljava učenje jezika ne pojavljuje se u ponašanju - pokazivanju predmeta. Deca iz ove grupe poremećaja retko koriste namerne gestove ili vokalizacije da bi nekome pružili informacije ili to uopšte ne rade.
Nevoljno kontaktiranje očima
Autistična deca imaju problema sa komunikacijom pogledom. Ne pokušavaju da izrazom lica pokažu ono što osećaju, ne klimaju glavom kada se sa nečim slože i ne smeškaju se da podrže komunikaciju. Takođe ne reaguju kada su takvi signali upućeni njima.
Upotreba voljenih osoba
Suočavajući se sa nedostatkom veština potrebnih za ispunjavanje potreba, deca ponekad koriste telo druge osobe kao predmet, na primer tako što ih vode ka željenom objektu i guraju njenu ruku prema njemu. To verovatno proizilazi iz nerazumevanja komunikacijske funkcije i znanja da da bi se nešto postiglo potrebno je dati određene informacije. Ponekad je funkcija poruke: samopovređivanje, mrmljanje, vrištanje ili plakanje.
Ostala ograničenja komunikacije
Zbog ograničenja u komunikaciji, deca sa ranim razvojem autizma u pretbalbalnoj fazi koriste neobične metode komunikacije. Ne pokazuju interesovanje za izgovorene reči ili bilo kakav zvuk. Oni stvaraju utisak da imaju problema sa sluhom.
Govorni poremećaji
Deca ne koriste glas da bi privukla pažnju na sebe. Zdrave bebe moduliraju glas, podešavajući ga na glas osobe koja im govori. Značajna grupa dece sa autizmom uopšte ne govori, a oni koji počnu da koriste govor obično se razvijaju ne samo kasnije, već i oslabljeno.
Znakovi kašnjenja u razvoju govora:
- nedostatak razumevanja reči posle prve godine života;
- nema jednostavnih rečenica nakon dve godine (nema rečenica koje se spontano izgovaraju posle 24. meseca života);
- nedostatak govora koji služi za komunikaciju sa drugima;
- regresija u govoru ili socijalnim veštinama u svim uzrastima;
- nedostatak složenog komunikacijskog ponašanja, poput kombinacije ćaskanja i pokazivanja ili izgovaranja reči i pokazivanja.
- Pretpostavlja se da oko polovine osoba sa autizmom ne koristi govor tokom svog života. Ako se pojave detetove reči ili rečenice, one se ne mogu koristiti za komunikaciju, već samo za samo-podsticaj, npr. dete ponavlja mehanički, stereotipno i reči bez razumevanja ili sa lošim razumevanjem.
Nerazumevanje okoline
Često su takve verbalne poruke deteta razumljive samo neposrednom okruženju, koje je u stanju da poveže relevantne izjave sa prethodnim situacijama. Ponekad dete kreira sopstvene izraze kako bi izrazilo svoje potrebe, imenovalo predmete ili aktivnosti. Većina male dece sa autizmom ostavlja utisak da ne razume šta im se kaže. Postoje nesrazmer između spremnosti za ponavljanje reči i imenovanja predmeta i sposobnosti razumevanja.
Prema roditeljima, oko 25% dece uzrasta 12 ili 18 meseci izgovara pojedinačne reči. Prvi znaci razumevanja reči kod polovine dece s autizmom ne pojavljuju se pre nego što napune mentalnu starost od 2 godine i 6 meseci. Sposobnost razumevanja reči na nivou karakterističnom za šesnaestomesečno dete sa autizmom dostiže mentalnu starost od četiri godine. Razlika je manja u izgovaranju reči: kašnjenje je između 8 i 12 meseci.
Razumevanje govora dece sa autizmom
Govor dece sa autizmom znatno kasni. Kasnije se može umanjiti u različitom stepenu, u rasponu od potpunog nerazumevanja govora, preko razumevanja uputstava u određenom kontekstu ili govora koji podržava gest, do diskretnih poremećaja u razumevanju apstraktnih značenja, figurativno, šale.
Koji su drugi simptomi autizma?
Deca sa sumnjom na autizam:
- nema pogleda koji prati roditelja;
- nedostatak radosnog izraza koji prati izgled;
- nema naizmenične vokalizacije između novorođenčeta i roditelja (deca sa sumnjom na autizam uglavnom vokalizaciju sprovode bez obzira na govor roditelja);
- nema odgovora na glas majke, oca ili drugog bliskog staratelja;
- nedostatak vokalne i emocionalne ekspresije kao što su "ooo", "uu";
- siromašna vokalizacija, oslabljena jezička prozodija;
- zanemarljiv ili odsutan repertoar gestova (npr. mahanje "zbogom", pokazujući prstom);
- nedostatak koordinacije između pogleda, izraza lica, gestikulacije i zvukova.
Regres u razvoju govora kod deteta sa autizmom
Oko 25-30% dece sa ASD-om počne da izgovara prve reči u pravo vreme, ali često između 15 i 24 meseca prestanu da govore i njihov verbalni izraz se svodi na nekoliko poruka, uglavnom onih koje imaju za cilj da zadovolje osećaj potrebe. Paralelno sa tim, posmatra se i nestanak neverbalne komunikacije. Regres može obuhvatati gubitak komunikacijskih veština korišćenjem gestikulacija (mahanje, pokazivanje ljudi, predmeta itd.) Ili veština društvene komunikacije (kontakt očima, reakcije na pohvale). Regresija u govornom razvoju povezana je sa detetovim povlačenjem iz društvenih kontakata i „zatvaranjem u svoj svet“ te odbranom od promena, krutosti u ponašanju, poremećaja spavanja, problema s prehranom, zabrinutosti oko sredine koja mu nije razumljiva.
Ponekad je regresija u razvoju povezana sa jakim stresom, npr. hospitalizacijom u kombinaciji sa bolnim postupcima, odvajanjem od majke ili rođenjem braće i sestara i koncentracijom roditelja na mlađe dete, promenom prebivališta, odlaskom voljene osobe.